אנרגיה סולארית יתרונות וחסרונות

קישורים לרשתות החברתיות של ענבר התקנת מערכות סולאריות

כשמדברים על אנרגיה מתחדשת ומונים את היתרונות בשימוש, מצביעים בראש ובראשונה על הפחתת ייצור חשמל מדלקים פוסיליים מזהמים ובכך על הקטנת זיהום האוויר.
משק האנרגיה בישראל אחראי על 50% מזיהום אוויר ותמותה של כאלף איש בכל שנה. בעקבות כך, מפסידה המערכת הכלכלית בישראל מיליארדי שקלים כתוצאה מהנזקים העקיפים הקשורים בזיהום האוויר.

ענבר התקנת מערכות סולארית הוקמה בשנת 2008 והפכה בפרק זמן קצר לחברה מובילה בישראל בכל הקשור לייזום, פיתוח, תכנון, הקמה, התקנה ותחזוקה של מערכות אנרגיה סולארית (קיור לדף תחזוקת מערכת סולארית).
עד כה, התקינה החברה מערכות סולאריות בהספק של כ-100 מגה-וואט וביניהן מערכות סולאריות ביתיות, שדות סולאריים, מערכות סולאריות מסחריות, מערכות אנרגיה סולארית בגודל בינוני, מערכות אנרגיה על דפנות מאגרי מים ומערכות סולאריות קרקעיות.

לטכנולוגיית ייצור חשמל סולארי יש, כמו כל פתרון יתרונות וחסרונות וחשוב להכיר אותם כדי לקבל החלטה לפני שניגשים לייזום של מערכת כזו.

אנרגיה סולארית יתרונות וחסרונות - ענבר אנרגיה סולארית

יתרונות המערכת הסולארית:

  • הכי זול לייצר חשמל סולארי – שנים של שיפורים טכנולוגיים בייצור ובקרת איכות הביאו את העלויות של ייצור חשמל סולארי לעלויות נמוכות במיוחד. נכון להיום מערכת אנרגיה סולארית היא הדרך הזולה ביותר לייצור חשמל. יותר מגז, נפט וכל טכנולוגיה אחרת. תוסיפו לזה שאנרגית השמש ניתנת בחינם, ותקבלו גם עלויות שוטפות (OPEX) נמוכות במיוחד.

  • הכי ירוק – מערכת סולארית מייצרת אפס פליטות של גזי חממה. 

  • אמינות – במערכת סולארית אין חלקים נעים, אין שריפה של דלקים ואין תהליכים מורכבים של הפעלה ותחזוקה. דבר שהופך את המערכת הסולארית לאמינה ויציבה לאורך כל חיי המתקן, שעל פי רוב מגיעה ל-25 שנה.

  • פריסה מגוונת – מערכת סולארית ניתן להקים כמעט בכל מקום: על גג מבנה, על מאגרי מים, מעל חניונים לרכבים במחלפים, לאורך פסי רכבת ועוד. הגמישות הזו מאפשרת להקים תחנת ייצור סולארית כמעט בכל מקום. בעולם מתנסים גם בהתקנה של פאנלים סולאריים על גבי גגות של רכבות ומכוניות חשמליות

חסרונות המערכת הסולארית

  • מקום – פאנל סולארי ממוצע מגיע בגודל של כ-2.4 מ"ר ומייצר כ-570Wp של אנרגיה ומצליח להמיר כ 20% מאנרגיית השמש לאנרגיה חשמלית. המשמעות של הנתונים היבשים האלה היא שנדרש לפרוס הרבה פאנלים סולאריים על מנת להגיע להספק מרשים של תחנת כוח. לצורך ההמחשה: כדי לייצר חשמל כמו תחנת הכוח הפחמית "אורות חדרה" צריך לפרוס פאנלים סולאריים על שטח שווה ערך לשטח של עיריית הרצלייה ורעננה יחדיו. חיסרון זה מדגיש את הצורך בפריסה של מערכות סולאריות על גבי מבנים קיימים.
  • מחזור פאנלים סולאריים – נושא שנמצא עדיין בחיתוליו ולמרות שיש כבר חברות בעולם שמספקות את השירות הזה, עדיין יכולת המחזור העולמית לא שווה לכמות ההספק המותקן.

קהל היעד להקמת מערכות סולאריות בישראל

נוכח היתרונות והחסרונות הנ"ל מי יכול להיות קהל יעד מתאים להקמה של מערכת סולארית? בגדול כל מי שבבעלותו שטח או מבנה שהגג שלו פנוי. ככל שהשטח האפקטיבי להתקנה של מערכת סולארית גדול יותר כך יכולת הייצור גבוהה יותר והאטרקטיביות של העסקה עבור הבעלים.

בישראל המגזרים המשמעותיים שלוקחים חלק במהפכה הסולארית הם: 

  • המגזר הכפרי – קיבוצים ומושבים – שיש להם שטחים נרחבים שבהם מתבצע עיבוד חקלאי, או מבנים חקלאיים דוגמת רפתות ודירים.

  • המגזר התעשייתי וחברות הנדל"ן המניב – שבבעלותן גגות של מפעלים, קניונים, מרלו"גים וכדומה 

  • המגזר הפרטי – בעלי בתים פרטיים שיש להם גג קטן ופנוי ומעוניינים לייצר לעצמם חיסכון משמעותי בחשבון החשמל

  • עיריות ואגודות מים – שבבעלותם מאגרי מים ומבני ציבור שניתן להקים עליהם מערכות סולאריות

ומה צופן לנו העתיד בתחום האנרגיה הסולארית, “בשנים הקרובות, אנו צפויים להתפתחויות משמעותיות בתחום האגירה החשמלית, שוק האנרגיה יתמקד בפיתוח מערכות היברידיות המשלבות ייצור סולארי ואגירה וכל זאת בכדי ליצור תאימות בין הייצור לצריכה ולמקסם תפוקות בייצור אנרגיה מהשמש – סוללות, מצברים, אגירה שאובה ואגירה באמצעות אוויר דחוס”. פורת מסכם כי, “האתגר הנוסף בתחום יהיה בתחום ניהול הרשת – שליטה ובקרה על מקורות האנרגיה המבוזרים”

ענבר אנרגיה סולרית הוקמה בשנת 2008, על ידי שי פורת וצוות של יוצאי חברות הייטק מתוך רצון להיות שותפים לפיתוח של ענף ייצור האנרגיה הירוקה והמחדשת בישראל והפכה תוך זמן קצר לחברה מובילה בישראל בייזום, פיתוח, תכנון, הקמה, התקנה ותחזוקה של מערכות אנרגיה סולארית ואנרגיה מתחדשת. אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר בטלפון מספר: 08-9334041 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

ענבר מערכות סולאריות
עוד עמודים בנושא:
ענבר אנרגיה ירוקה
ענבר אנרגיה
דילוג לתוכן