מדריך לרכישה והקמה של מערכת אנרגיה סולארית – חלק ב'

קישורים לרשתות החברתיות של ענבר התקנת מערכות סולאריות
 • תחזוקה של מערכות סולאריות – תחזוקת המערכת הסולארית הינה חיונית להבטחת תפקוד יעיל ורצוף שלה. צמצום פעולות תחזוקה מתוך ניסיון להביא לחיסכון בעלויות, מתגלה לרוב כצעד לא כלכלי המוביל להפסדים כספיים. צמצומים כאלו נובעים בדרך כלל משיקולי כדאיות שגויים, שאינם לוקחים בחשבון את התרומה האמיתית של פעילות זו והשלכתה על ביצועי המערכת, יעילותה ויכולתה להשיג תשואה מירבית להשקעה.

 • שקט נפשי – יש לוודא כי ספק התחזוקה מסוגל לייצר עבור הלקוח “שקט נפשי”המאפשר לו להתמקד בעיסוקים הרלוונטיים עבורו ולא לעסוק בטיפול בתיקונים. יש לבקש מהספק פרטי קשר של לקוחות דומים, שכבר עובדים מספר שנים עם המערכת בכדי להתרשם באופן בלתי אמצעי מיכולת התחזוקה שלו.

 • חיסכון – חשוב להדגיש כי תחזוקה נכונה של המתקן הסולארי משמעותה חיסכון כספי נטו ולא עלות נוספת. בחינה עובדתית של לקוחות בשטח מראה כי המחיר של חיסכון בעלויות התחזוקה גבוה יותר מהעלויות הנחסכות. במקרים לא מעטים מגלים בעלי המתקנים רק בדרך מקרה, כי חלק מהציוד אינו פועל כראוי, מושבת, או אינו מפיק את המקסימום הניתן, ובאיחור גדול נכנסים לרוטינת תחזוקה על מנת לצמצם את הנזק שנגרם.

מדריך לרכישת מערכת אנרגיה סולארית - ענבר התקנת מערכות סולארית

חוזה תחזוקה ובחירת הקבלן בהקמה של מערכת אנרגיה סולארית

 • ניסיון וידע נצבר – יש להימנע מהתקשרות עם קבלן ללא ניסיון מוכח בהפעלת ותחזוקת מתקנים הדומים במאפייניהם לאלו של המתקן הרלוונטי. קבלת המלצות וחוות דעת של לקוחות אחרים של אותו קבלן. כמו כן, חוות דעתו של היועץ הטכני המלווה את הפרויקט, כל אלה עשויים ללמד אותכם עד כמה מנוסה ומקצועי הקבלן המציע את שרותיו.

 • מקצועיות הצוותים – יש לוודא כי הקבלן מעסיק צוותים טכניים אורגניים – (שהוסמכו באופן מקצועי ועל פי סטנדרט מוגדר וייעודי), לטפל בתקלות של מערכות פוטו-וולטאיות. יש לוודא כי הקבלן מעסיק צוות מהנדסים מנוסה, המסוגל לטפל גם בתקלות מורכבות בשטח. העסקת צוותים מקצועיים מסוג זה, מבטיחה ללקוח חיסכון מירבי בזמן הנדרש לטיפול בתקלה ומניעת אבדן תפוקת חשמל והכנסות.

 • זמינות המתקן – יש לקבוע בהסכם התפעול (SLA, ראשי תיבות של Service Level Agreement) אחריות לזמינות המתקן מצד הקבלן המפעיל וסעיף פיצויים מקביל. סעיף הזמינות מבטיח את פעילותה הרציפה של המערכת או פיצוי כספי במידה והקבלן לא עמד ביעדי זמינות המערכת.

 • מערכות ניטור מתקדמות – היכולת לבצע ניטור של המערכת מרחוק הינה הכלי הבסיסי ביותר למעקב אחר ביצועי המערכת ולאיתור ליקויים או כשלים בתפקודה. אי לכך, יש לוודא כי בחוזה התחזוקה כלולים שירותי ניטור מרחוק בזמן אמת,המאפשרים זיהוי מיידי של שינויים בביצועי המערכת בסמוך להתרחשותם.

 • בדיקות יזומות ודוחות תקופתיים – על חוזה התחזוקה והתפעול לכלול בדיקות בקרה ומניעה באתר על בסיס קבוע ועריכת דוחות מקיפים על הממצאים שהתגלו והמצב הכללי של המתקן. דוחות אלו מאפשרים לבעל המתקן להיות מעודכן באופן מתמיד במצבה התקין של המערכת ולהימנע מהפתעות לא צפויות.

 • מלאי שוטף של רכיבים – יש לוודא כי קבלן התחזוקה מחזיק ברשותו מלאי מספק של רכיבי מערכת המאפשרים לו לבצע תחזוקה שוטפת ללא עיכובים ולתקן מיידית כל תקלה.

 • סיוע מול צד ג’ ותמיכה – בבחירת קבלן התחזוקה והתפעול, יש לקחת בחשבון את יכולותיו לסייע במידת הצורך מול גורמים שלישיים (כמו יצרן הפאנלים הסולאריים) בכל הקשור להפעלת האחריות על הציוד שהותקן או על החלפתו. קבלן גדול, ותיק ומנוסה, יוכל לדאוג לטיפול מהיר ופתרון בעיות באופן מיטבי ומהיר יותר.

 • אמנת שירות – יש לוודא כי הקבלן הנבחר פועל על פי אמנת שירות כתובה ומוגדרת, הכוללת התייחסות לכל הסעיפים לעיל.

מערכת סולארית – מימון הקמת הפרויקט?

 • מימון – מימון הקמת הפרויקט יכול להיעשות באמצעות הון עצמי בלבד או בשילוב אשראי חיצוני (בדרך כלל מבנק). מומלץ לבחור במימון משולב על מנת למקסם את התשואה של המשקיע על ההון המושקע על ידו. מאפייני האשראי הבנקאי תלויים ביחסים שבין המשקיע לבנק ובמאפייני הפרויקט הספציפי.
 • ביטוח – כמו כל נכס/עסק מהותי אחר מומלץ לכסות סיכונים ברי ביטוח (אש, אובדן רווחים, גניבה וכו’) באמצעות חברת ביטוח. עלויות הביטוח הינן שוליות יחסית לעלות ההשקעה.

ענבר, התקינה והקימה עשרות מערכות סולאריות מסחריות על מבנים, מערכות סולאריות על גגות, מערכות במאגרי מים, שטחים חקלאיים ועוד. אנו מכירים את הרגישויות ועובדים במקצועיות תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות. באתר תמצאו גם מידע אודות אגירת אנרגיה סולארית,שדה סולארי ועוד. אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר טלפוני בטלפון מספר: 08-9334041 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

ענבר מערכות סולאריות
עוד עמודים בנושא:
ענבר אנרגיה ירוקה
ענבר אנרגיה
דילוג לתוכן