מערכת אנרגיה סולארית

קישורים לרשתות החברתיות של ענבר התקנת מערכות סולאריות

מערכת אנרגיה סולארית היא קודם כל תחנת כוח לייצור חשמל, כמו גנרטור וטורבינה רק נקי וירוק. 

פאנלים סולאריים, שמורכבים ממספר תאים פוטוולטאים, ממירים אנרגיית אור לאנרגיה חשמלית. זו לא אותה טכנולוגיה של דודי שמש לחימום מים, שם עושים שימוש בחום מהשמש לחימום דוד מים בטכנולוגיה שנקראת טרמוסולארית, אז לא להתבלבל!

כל מערכת סולארית מייצרת חשמל בזרם ישר (DC) וכדי להיות מותאמת לרשת החשמל הוא מומר לזרם חילופין (AC) באמצעות ממירים. אלה שני הרכיבים הבסיסיים של כל מערכת סולארית. מכאן המערכות משתנות זו מזו לפי סוג המערכת, הגודל שלה, הפריסה וסוג השימוש. בחירת ציוד ותכנון מדויק חיונית למערכת אמינה ואופטימלית, וכאן ניסיון כמו של ענבר אנרגיה סולארית הופך למשמעותי.

יתרונות וחסרונות של מערכת סולארית לייצור חשמל

כמו כל פתרון טכנולוגי גם למערכות סולאריות לייצור חשמל יש יתרונות וחסרונות. ובתהליך קבלת ההחלטות האם להקים או לא מערכת כזו צריך לקחת בחשבון.

היתרונות:

 • חשמל ירוק מיוצר מאנרגיה מתחדשת. לא דורש כריה של חומרים מבטן האדמה, שינוע שלהם ואכסון.

 • צמידות למיקום הצריכה – מערכות סולאריות שמוקמות על בתים פרטיים, מבני תעשייה וחקלאות ואתרים פעילים מספקות חשמל למתקן עליו הן מותקנות, חשמל שלא צריך לשנע בעמודי מתח גבוה ובכך חוסכות תשתית הולכה חשמלית יקרה.

 • עלויות הקמה ותחזוקה זולות:

 • תודות לשיפורים טכנולוגיים והוזלה של ייצור פאנלים נכון להיום החשמל המופק ממערכת סולארית הוא החשמל הכי זול להפקה. מדד עלות ייצור האנרגיה המגולם לכל חיי המערכת (LCOE) למערכת סולארית הוא הנמוך ביותר מכל שיטות הייצור הקיימות. יותר זול מפחם, נפט, גז, רוח ועוד…

 • סיבה נוספת לעלויות הנמוכות של מערכת סולארית היא שלא צריך "לתדלק" אותה. אור השמש הוא חינמי והוא מסופק לכל מקום בכדור הארץ ללא עלות.

 • מערכות סולאריות הן מערכות אמינות ויציבות שלא מכילות חלקים נעים ולכן הן אמינות הרבה יותר מכל מערכת אחרת לייצור אנרגיה חשמלית. 

החסרונות:

 • תלות בשמש. יש שמש – יש חשמל, אין שמש – אין חשמל. 

 • דרישות שטח גבוהות – מערכת אנרגיה סולארית דורשת באופן יחסי יותר מקום פיזי בהשוואה למערכת דומה שמונעת באנרגיה מסוג אחר כמו: דלקים פוסיליים וטורבינות רוח. לכן תמיד תהיה עדיפות למערכת סולארית שמוקמת על מבנה קיים ולא בשטח פתוח. כשאנחנו בענבר מתכננים פריסה של מערכת סולארית אנחנו מבצעים בחינה מדוקדקת של השטח על מנת לנצל כל מיקום אפשרי.

סוגים של מערכות אנרגיה סולאריות:

 

 1. גגות סולאריים ומערכת סולארית במאגרי מים – שימוש במבנים קיימים מאפשר לנצל שטחים מופרים (כאלה שכבר נתפסו) ולעשות שימוש כפול. מערכות אנרגיה סולארית מסוג זה מכונות בד"כ מערכות דו-שימוש, והן יזכו בד"כ לעדיפות ותמיכה משמעותית יותר מצד הממשל. 

 2. חווה סולארית או שדה סולארי – כשיש צורך בתחנת כוח גדולה שמספקת הרבה חשמל נדרש שטח גדול לפריסה של הפאנלים. במצב כזה מקימים מערכת שמותקנת על הקרקע, מקום שהיה יכול לשמש צרכים אחרים או סתם להשאיר שטח פתוח. כדי לעמוד ביעדי המדינה לייצור חשמל נקי, נדרשת פריסה של מערכות קרקעיות גדולות. 

 3. אגרו סולארי – מעל גידולים חקלאיים – נוכח מיעוט קרקעות בישראל ובעולם החלו בשנים האחרונות להקים מערכות סולאריות מעל גידולים חקלאיים. זה סוג של דו-שימוש שמאפשר פריסה של מערכות גדולות מעל שדות חקלאיים פעילים. אגרו-סולארי (Agro-PV) לקוח את הטוב שבכל המערכות ומאחד אותם. פרויקטים מעל שדות פעילים דורשים התחשבות בגידול שמתבצע בשדה שאסור שיפגע כתוצאה מההצללה החלקית שמטילים הפאנלים. לענבר אנרגיה סולארית ניסיון רב בהקמה של מאות מערכות כאלה, ולאחרונה החלה בתכנון והקמה של מערכות אגרו-סולאריות במתקנים חקלאיים, מערכות סולאר מעל גידולי שדה, מעל מטעים, חממות ועוד.

הצד המסחרי של מערכות סולארית

 1. הכנסה ממערכות אנרגיה סולאריות מתבצעת ממכירת החשמל המופק, בדומה לחיוב חברת חשמל.

  את החשמל המופק ניתן למכור במספר דרכים:

  1. תשלום של תעריף קבוע על ידי חברת חשמל לבעל המערכת עבור האנרגיה שהוא מייצר. בישראל יש שני מתווים לסוגים שונים של מערכות:
   1. אסדרות – תשלום תעריף קבוע ל25 שנה. בד"כ מערכות קטנות במתח נמוך ודו-שימוש.
   2. מכרזים – מכרז מדינה לתעריף מכירה של החשמל לרשת. שעליו מתמודדים יזמים וגופים פיננסיים. בדרך כלל מערכות גדולות במתח גבוה ועליון.
  2. מכירה ישירה של חשמל לצרכני קצה – יזם מקים מערכת ומוכר את ייצור החשמל ישירות לצרכן בתמורה להנחה על המחיר של חברת חשמל.
  3. צריכה עצמית – הקמה של מערכת בחצר המבנה לצריכה עצמית של האנרגיה. מאפיין מפעלים ואתרים שיש להם צריכת חשמל גבוה מלכתחילה ושם יכולים לקלוט את כל האנרגיה שמייצרת המערכת הסולארית.

אז סיכמנו שמערכות סולאריות הן: ידידותיות לסביבה, זולות להקמה ותחזוקה, חוסכות בהולכת חשמל, פשוטות ואמינות. אבל זה לא יכול להיות כל כך פשוט. החלטה על סוג המערכת, מתווה ההכנסה והשימוש, פריסה ואופטימיזציה צריכה להיעשות עם אנשים שמבינים את התחום, בעלי ניסיון רחב בכל הסוגים של ההתקנות ושיכולים לפרוס בפני היזם את כל האופציות לקבלת החלטה. 

זה מה שאנחנו בענבר אנרגיה סולארית, עושים מ-2008. אנחנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר בטלפון מספר: 08-9334041 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

ענבר מערכות סולאריות
ענבר אנרגיה
דילוג לתוכן