מערכת סולארית מעל חממות

קישורים לרשתות החברתיות של ענבר התקנת מערכות סולאריות

מערכת סולארית משולבת חקלאות מעל חממות היא חלק מהעתיד של שוק האנרגיה הסולארית אבל גם מהווה אתגר משמעותי ושונה ביחס למערכות אנרגיה סולאריות מסורתיות. התיחסנו בהרחבה על נושא זה בעמוד מערכות Agro PV – האתגרים הספציפיים שיש בהקמה של מערכת סולארית על גבי חממות פעילות וגידולי שדה.

אתגרים בפריסת מערכת סולארית משולבות חקלאות על גבי חממה פעילה

מערכת אנרגיה סולארית מכל סוג היא מערכת מבודדת הממוקמת על גג שאין עליו בד"כ פעילות שוטפת או על הקרקע מוקפת בגדר וציוד אבטחה. זה לא המצב בחממה פעילה שמסתובבים בה המשך כל עונות השנה עובדים ששותלים, מרססים, גוזמים וקוטפים והגידולים החקלאיים נמצאים כמובן, בעדיפות עליונה. מדובר בשילוב חדש ומאוד נדיר בעולם האנרגיה הסולארית, שלבטח יתרחב בשנים הקרובות. הנה כמה אתגרים ושאלות העומדות בפני צוותי התכנון והתקנה של ענבר מערכת סולארית בהקמה, תכנון ותחזוקה של מערכות אנרגיה סולארית מסוג זה:

מערכת סולארית משולבות חקלאות תכנון הקמה ותחזוקה - האתגרים

  1. מבנה החממה לא מסוגל לשאת את משקל הפאנלים הסולאריים – לכן התשתית של החממות הקיימות, ברוב הפעמים לא מתאימה לנשיאת משקל הפאנלים הסולאריים. ברוב המקרים מערכת סולארית על גבי חממות תתוכנן כך שלא תתבסס כלל על הקונסטרוקציה הקיימת של החממה, כך שגם אם החממה לא תעמוד בקונסטרוקציה יציהנ, הפאנלים הסולארית ימשיכו לעמוד יציב ואיתן.
  2. מבנה החממה והצורך בתפעול שוטף – מבנה החממה כולל קשתות או גגות מכוסים בניילון אותם צריך להחליף אחת לכמה עונות, דבר שמאלץ את המתכננים של המערכות הסולאריות להגביהה את המערכת לגבהים של עד 6 מטר. המטרה היא לאפשר לבעל החממה לבצע את הטיפולים השוטפים בחממה ללא תלות במערכת הסולארית. בנוסף, בשלב ההקמה, אילוץ זה מחייב את מתקיני המערכת לעשות שימוש נרחב במנופים לצורך הקמת המערכת: הפאנלים מורכבים על הקרקע ומונפים למקומם באמצעות מנוף.
  3. 15% כיסוי וחיבור חשמל מרוחק – הרגולטור קובע כי ניתן לכסות עד 15% משטח החממה בפאנלים סולאריים. דרישה זו מאלצת את המתכננים של המערכות הסולאריות למקם את הפאנלים, שעל פי רוב יותקנו על גבי מערכת עקיבה, בשורות מרוחקות זו מזו. בנוסף מיקום נקודת החשמל בחממה, במידה והיא לא דורשת הגדלה, נמצאת במיקום מרוחק בהשוואה לגג סולארי רגיל, מה שמייקר את עלויות הכבילה החשמלית של המערכת.
  4. תחזוקה ושטיפות – פאנלים בגובה 6 מטר מהווים אתגר לכל אחד, כל שכן, למי שאמור לנקות את המערכות הסולאריות מספר פעמים בשנה. יש צורך בתכנון של מסדרונות הליכה לצד הפאנלים שיאפשרו לצוות ניקיון , לצוותי הבאת הציוד וצוותי התחזוקת של המערכות הסולאריות לפסוע בבטחה מבלי לחשוש מנפילה בזמן ביצוע העבודות.

ענבר, התקנת מערכות סולאריות, נמצאת בחזית החדשנות בתחום מערכות Agro PV מעל חממות. אנו נמצאים בשלבי תכנון והקמה מתקדמים של מערכות גדולות, יחד עם יזמים מובילים בארץ ובעולם. יחד אנו למדים, צוברים ניסיון ומקדמים את תחום מערכת סולארית משולבות חקלאות, תחום חדש ומרתק. אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר בטלפון מספר: 08-9334041 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

ענבר מערכות סולאריות
עוד עמודים בנושא:
ענבר אנרגיה ירוקה
ענבר אנרגיה
דילוג לתוכן