מערכת סולארית מעל מטעים

קישורים לרשתות החברתיות של ענבר התקנת מערכות סולאריות

מערכת סולארית משולבת חקלאות הן חלק מהעתיד של השוק הסולארי אבל גם מהוות אתגר משמעותי ושונה ביחס למערכות סולאריות מסורתיות. התיחסנו בהרחבה על נושא זה בעמוד מערכות Agro PV – האתגרים הספציפיים שיש בהקמה של מערכת סולארית על גבי מטעים פעילים ושדות גידולי שדה.

אתגרים בפריסת מערכת סולארית משולבות חקלאות על גבי מטעים פעילים

מערכת אנרגיה סולארית מכל סוג היא מערכת מבודדת הממוקמת על גג שאין עליו בד"כ פעילות שוטפת או על הקרקע מוקפת בגדר וציוד אבטחה. זה לא המצב במטע חקלאי פעיל שמסתובבים בו המשך כל עונות השנה עובדים ששותלים, מרססים, גוזמים וקוטפים  והגידולים החקלאיים נמצאים כמובן, בעדיפות עליונה. מדובר בשילוב חדש ומאוד נדיר בעולם האנרגיה הסולארית, שלבטח יתרחב בשנים הקרובות. הנה כמה אתגרים ושאלות העומדות בפני צוותי התכנון והתקנה של ענבר מערכת סולארית בהקמה, תכנון ותחזוקה של מערכות אנרגיה סולארית מסוג זה:

ענבר אנרגיה - מערכות Agro PV

מערכת סולארית משולבות חקלאות תכנון הקמה ותחזוקה - האתגרים

  1. מטע פעיל או לפני שתילה – באם שטח הפרויקט כבר נטוע או עדיין לא יש השפעה מהותית על מורכבות עבודת ההתקנה. במידה ובשטח המתקן כבר נטועים שתילים או עצים עבודות ההקמה צריכות לקחת בחשבון עבודה סביב הגידול ושמירה על הצמח. עובדה זו מאטה את תהליך העבודה ודורשת ממנו להיות זהיר יותר ומחושב מה שמייקר את עלות ההקמה בסופו של דבר. על פי רוב נעדיף שעבודת הקמה תתבצע לפני שתילת הצמחים, אבל זה לא תמיד אפשרי. 
  2. סוג הגידול והציוד המכאני – סוג הצמח שישתל מתחת למערכת מציב משתנים רבים למתכננים של המערכות, כגון גובה קונסטרוקציה, מבנה וחומרים. עץ שצומח לגובה 4 מטר דורש מרווח גדול יותר מגפן שהגובה המקסימלי שלה הוא 1.5 מטר. בכל הגידולים גם הציוד המכאני שבו עושים שימוש קובע את גובה הקונסטרוקציה והמרחק בין השורות, לדוגמא: שדה שנחרש על ידי קומביין ברוחב  6 מטר לא יאפשר למרחק בין השורות להיות קטן יותר מ7 מטר, הגיוני.
  3. סוג הקרקע וגדודיות – מטעים רבים ניטעים על גבי גדודיות מוגבהות. הגדודיות הן אדמה תחוחה וחלשה שלא מספקת תמיכה איכותית לקונסטרוקציה. המשמעות היא בד"כ נעיצות עמוקות יותר ושימוש בפרופילים עבים יותר. בנוסף הגדודיות מהוות אתגר בזמן ההקמה כיוון שהן מאלצות את צוות ההקמה לעבוד בשיפועים משתנים כאשר מערכת סולארית קרקעית או במילים אחרות  שדה סולארי נמצא בשטת מפולס. 
  4. מערכת השקיה מול תפעול תחזוקה ושטיפה של פאנלים – תכנית ההשקיה של השדה היא חלק בלתי נפרד מתכניות של מערכת קרקעית. קווי המים הנפרסים באתר משפיעים על פריסת השולחנות ועל נקודות ההזנה של מערכות השטיפה. בנוסף רוב המים שבהם נעשה שימוש בחקלאות הם מי קולחין, שעשויים לגרום נזק לפאנלים ולציוד המתכתי מכיוון שהם גורמים לקורוזיה מהירה יותר מהרגיל. 
  5. כל האמור למעלה לא כולל את הצרכים של הצמח, על נושא זה ניתן לקרוא בהרחבה בעמוד מערכות Agro PV.

ענבר, התקנת מערכות סולאריות, נמצאת בחזית החדשנות בתחום מערכת אגרו PV מעל מטעים . אנו בשלבי הקמה מתקדמים של המערכות הגדולות יחד עם היזמים המובילים במדינת ישראל. יחד איתם אנו למדים ומקדמים את תחום מערכות Agro PV (קישור לדף מערכות Agro PV) בישראל. אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר בטלפון מספר: 08-9334041 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

ענבר מערכות סולאריות
עוד עמודים בנושא:
ענבר אנרגיה ירוקה
ענבר אנרגיה
דילוג לתוכן