תכנון מערכות סולאריות

קישורים לרשתות החברתיות של ענבר התקנת מערכות סולאריות

רוב מוחלט של מי שמקיים מערכת סולארית על נכס שבבעלותו הוא לא איש מקצוע שזה תחום ההתמחות שלו. תכנון של מערכת אנרגיה סולארית כולל משתנים רבים ומגוונים ובניהם:

 1. סוג הגג או המשטח עליו מעוניים להתקין את מערכת האנרגיה הסולארית

 2. המפנה של הגג והשיפועים 

 3. המודל הכלכלי עליו מתבססת ההשקעה

 4. מיקום גאוגרפי 

 5. חיבורי חשמל ורשת אזורית 

 6. טכנולוגיות מעודכנות ופאנלים מתקדמים 

 7. ועוד משתנים רבים ומגוונים בהתאמה אישית שמתעדכנים כל הזמן

לכן אין ספר הוראות אחד ויחיד שיכול להכיל את כל ההמלצות הנכונות לזמן ולמקום של המערכת הסולארית העתידה לקום. מה שכדאי ומומלץ לעשות הוא להתקשר עם קבלן בחוזה שיגן עליך כיזם לאורך כל תקופת חיי המערכת ופה יש כמה נקודות שהקפדה עליהן תבטיח לכם שהמערכת שאתם בונים תתוכנן היטב כדי שתהיו מוגנים.

תכנון מערכות סולאריות מבית ענבר אנרגיה סולארית

חוזה ה-EPC של מערכות אנרגיה סולאריות – שימו לב!

 • המפרטים המוצעים ביחד עם היועץ הטכני ולהשוות ביניהם. כמו כן יש לשים לב לתוספות הנדרשות (ציוד בטיחות, מדרכים וכו’) שאינן מקבלות התייחסות בחוזים מסוימים מתוך כוונה להציג מחיר נמוך ללקוח. השוואות אלו הן הכרחיות כדי לעמוד על המחיר האמיתי של מתקן סולארי שיתפקד ברציפות וביעילות למשך למעלה מ-25 שנה. חשוב לוודא כי החוזה כולל בתוכו את מכלול השירותים הנדרשים להקמת המתקן כגון רישוי, רגולציה וכו’.

 • בטחונות/ערבויות – חוזה הקבלנות נדרש לכלול ביטחונות וערבויות הולמות מצד הקבלן, על מנת להבטיח את קיום התחייבויותיו על פי הוראות ההסכם. הביטחונות המקובלים, בין היתר הינם: ערבות ביצוע (10%) וערבות טיב (10%). במידת הצורך יש לקבל ערבות צד ג’.

 • ביטוח – חשוב לוודא כי לקבלן ההקמה יש כיסוי ביטוחי מלא ורחב לכל הסיכונים הנובעים מהקמת המתקן בתקופת ההקמה ולאחריה. יש לזכור כי פעילות ההקמה כוללת עבודות חשמל במתח גבוה, עבודה בגובה וקיומם של סיכונים לרכוש ולאנשים בזמן ההקמה. הביטוחים יכללו פוליסות לביטוח כל הסיכונים קבלנים (לתקופת ההקמה) וכן ביטוח אחריות מוצר ואחריות מקצועית (לשלב שלאחר ההקמה ולמשך כל תקופת אחריות הקבלן על פי דין). מומלץ מאוד להתייעץ עם יועץ ביטוח וסיכונים מקצועי, וזאת על מנת להבטיח את גידור כל הסיכונים הנובעים מהקמת המתקן בהסכם מול הקבלן ונספחיו.

 • אחריות – חשוב לציין בהסכם תקופת אחריות של לפחות שנתיים לתפקוד התקין של המתקן ולפגמים שמתגלים לאחר מסירת המתקן. האחריות צריכה להיות כוללת ומחייבת כך שהלקוח לא נופל ‘בין הכיסאות’ בשום מקרה.

 • אבני דרך – הגדרת אבני דרך להתקדמות ביצוע העבודות והתשלום, היא הכרחית על מנת להבטיח שכל תשלום יבוצע על סמך עבודה שנעשתה ואושרה. יש להימנע מתשלום מוקדם עוד בטרם החלה העבודה, אלא אם כן תשלום זה מגובה בערבות בנקאית בגובה מלוא סכום המקדמה. תשלומים לפי אבני דרך בסכומים ההולמים את היקף העבודה שנעשתה בפועל, שומרים על איזון האינטרסים של שני הצדדים לחוזה. יש להקפיד לקבוע את התשלום האחרון רק בשלב המסירה של המערכת לידי המזמין ולאחר שהקבלן עמד בכל התחייבויותיו על פי ההסכם ומסר את כל הבטוחות הנדרשות על פיו.

 • לוחות זמנים וסעיפי פיצוי ושיפוי – הגדרת לוח זמנים ברור ומדויק לביצוע העבודות, חשוב מכמה סיבות וביניהן: עמידה בתנאי הרגולטור ; היכולת להפיק תועלת מהפעלת המתקן מוקדם ככל האפשר ; תנאי האשראי בבנק המממן. אי לכך, כדאי לקבוע סעיפי פיצוי ושיפוי עם סעדים כספיים על עיכובים במסירת המערכת ותחילת הפעלתה לייצור חשמל.

 • הגדרה ברורה של שלבי העבודה – יכולתו של הקבלן לפרט באופן מדויק את שלבי העבודה, הינו חיוני כיוון שהוא מגדיר את אחריותו באופן מפורט ומקיף יותר וכן מבהיר את המעבר בין אבן דרך אחת לשנייה. רמת הפירוט מהווה אינדיקציה נוספת לרמת המקצועיות הנדרשת מהקבלן.

 • העסקת קבלני משנה / ספקים – יש לוודא כי העסקת קבלני משנה ע”י קבלן ה-EPC, נעשית אך ורק על פי מדיניות ברורה וסטנדרט אחריות וביצוע. זאת, בכדי למנוע העסקת “חאפרים” העלולים לפגום באיכות הפרויקט הכוללת. על קבלן ה-EPC להציג את סטנדרט העבודה בו הוא מחייב את קבלני המשנה. מומלץ לנהוג משנה זהירות ולוודא כי הקבלן אינו פועל כ”מתווך” בין הלקוח לבין קבלני משנה, וזאת ללא תרומה ממשית לביצוע הפרויקט.

 • רגולציה ועמידה בתנאי החוק – יש לוודא כי הקבלן מחויב עפ”י חוזה לפעול לפי כל כללי הרגולציה ותנאי החוק במהלך הקמת הפרויקט ובכללם – חוק החשמל, כיבוי אש, תקני בטיחות וכד’. זאת, בכדי למנוע סיכונים באחריות פלילית שתוטל על הלקוח.

ענבר אנרגיה - תכנון מערכות סולאריות

ענבר, התקנת מערכות סולאריות, הוקמה בשנת 2008 ומתמחה בפיתוח, תכנון, הקמה ותחזוקה של מערכות אנרגיה סולארית. ענבר, חרתה על דגלה להקים פרויקטים חדשניים, איכותיים תוך הקפדה על טיב הביצוע, חשיבה לטווח רחוק ואמינות. בין לקוחותינו נמנים חברות מהגדולות בשוק התעשייה, האנרגיה והמגזר הכפרי. אנו מתמחים בהקמה, תכנון, רכש ותחזוקה של מערכות אנרגיה סולאריות ואנרגיה ירוקה.

באתר תמצאו מידע גם אודות תחזוקת מערכת סולארי, התקנת מערכות סולאריות, ניקוי מערכות סולאריות, ניטור מערכות סולאריות, בדיקות מתקדמות למערכת סולארית ועוד.

ענבר מערכות סולאריות

הצוות של ענבר אנרגיה סולארית, הם מאנשי המקצוע הטובים בארץ וכוללים מהנדסי חשמל ומכונות, מנהלי פרויקטים, מפקחים ומנהלי בקרת איכות, צוות איכותי, עשיר מגוון ובעל בניסיון רב שנים. אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר בטלפון מספר: 08-9334041 או השאירו פרטים בטבלה מטה ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

עוד עמודים בנושא:
ענבר אנרגיה ירוקה
ענבר אנרגיה
דילוג לתוכן